Quartz Top Coat
27 lipca 2021
Golden Rims – zobacz jak użyć
12 sierpnia 2021

Zabezpieczenie przyczepy kempingowej

W dobie pandemii karavaning przeżywa istny renesans… Możliwość dojazdu w dowolne miejsce, bez rezerwacji noclegu, „luźna” realizacja wyznaczonego planu podróży, zwiedzania i swoboda planowania trasy jak i miejsc postoju to wyjątkowa możliwość którą daje nam posiadanie kampera czy też przyczepy kempingowej. Kupowanie kampera to trochę jak zakup mieszkania lub domu, ponieważ wydajemy na ten cel zazwyczaj niemałe pieniądze i mam sprawiać nam frajdę przez długie lata! Jeśli chcemy się cieszyć pięknem naszej nowo zakupionej przyczepy czy też kampera warto wiedzieć jak prawidłowo dbać o nią i właściwie ją pielęgnować by zachwycała nas za każdym razem gdy wybieramy się w podróż!
Na rynku dostępnych jest wiele zabezpieczeń „lakieru” i kosmetyków chroniących lakier przed starzeniem się, a fachowo mówią przed zjawiskiem oksydacji. Również wszelkie zarysowania, obcierki czy też drobne ryski powstające na powierzchni w czasie nieprawidłowego mycia czy też skutki używania złej chemii po latach potrafią odbić piętno na wyglądzie nawet najbardziej „lśniących” kamperów. Co robić by tego uniknąć i zabezpieczyć nasz dom na kółkach..?! Możliwości jest kilka. Najtrwalszym zabezpieczeniem są folie ochronne, przeźroczyste, matowe lub nawet te posiadające wybrany przez użytkownika kolor jednak ich cena i trudność aplikacji sprawia, iż nie są one zbyt popularnym rozwiązaniem. O wiele prostszym i również posiadającym wiele zalet rozwiązaniem jest powłoka ceramiczna marki DELIXIRUM. Jeśli nasza przyczepa nie posiada wiele wad i jest w miarę nowa, powłokę ceramiczną DELIXIRUM INDIVIDUAL - możemy przy odpowiednich warunkach zaaplikować nawet samodzielnie, jednak jeśli chcemy mieć dobrze wykonane zabezpieczenie i pewność na lata warto zlecić aplikację fachowcom czyli studiom detailingowym! Ceramika to - w dużym uproszczeniu – dodatkowa warstwa ochronna na powłoce lakierniczej o wysokiej twardości (nawet 9 - 10 H w skali ołówkowej) która tworzy warstwę ochronną o wysokiej odporności chemicznej, odpornej na wysoką temperaturę oraz promieniowanie UV.
Chroni lakier przed zjawiskiem oksydacji przez co zjawisko „starzenia się” lakieru jest mocno niwelowane. Ceramika nadaje również powłokom na które została zaaplikowana dużą „szklistość” przez co widoczny jest większy połysk, a także dużą śliskość połączoną z efektem hydrofoby. Te ostatnie cechy są szczególnie ważne i cenne dla użytkowników gdyż zapewniają efekt „samooczyszczenia” – zabrudzenia nie przywierają do powierzchni dzięki czemu łatwiej są usuwane, a pielęgnacja i mycie po „trasie” są o wiele łatwiejsze i już mycie na popularnym „bezdotyku” może usunąć skutecznie wszelkie zabrudzenia.
Posiadając nawet wybrane zabezpieczenie na mobilnym domu, musimy pamiętać by właściwie o nie dbać, jak również stosować odpowiednie kosmetyki dedykowane do danej powierzchni/materiału z jakiego zostały wykonane. Obecnie rynek „chemii”/kosmetyków jest przeogromny i każdy znajdzie coś dla siebie, ważne by odpowiednio dobierać kosmetyk do danego zadania by był on bezpieczny dla czyszczonej powierzchni. Bezpieczeństwo to również odpowiednie stężenie (informacje na etykiecie) oraz bezpieczne pH.
Jeśli wykonujemy bieżącą pielęgnację warto wybierać kosmetyki z pH jak najbardziej zbliżonym do neutralnego, będzie to najlepszy i najbezpieczniejszy wybór. Należy pamiętać, że lepiej zabieg czyszczenia przeprowadzić 2-3 krotnie, niż raz ale stosując agresywną chemię która może spowodować np. odbarwienie danego miejsca. Bezpiecznym i uniwersalnym środkiem stosowanym do mycia powierzchni lakierowanych, plastików, powierzchni winylowych, czyszczenia wnętrza, a nawet prania „tapicerki” czy też zmywania punktowego plam jest DELIXIRUM Amethyst APC zastosowany w odpowiednim stężeniu.
Należy pamiętać by środek nanosić na fibrę, pędzelek, i dopiero czyścić dany obszar niż spryskiwać mytą powierzchnię. Taka zasada pozwala uniknąć przebarwień czyszczonych powierzchni oraz zabezpiecza nas przed zaschnięciem nadmiaru chemii na danej powierzchni co w przypadku każdego kosmetyku jest poważnym problemem. W przypadku najbardziej uporczywych zabrudzeń takich jak smoła, żywica, pozostałości klejów, naklejek usuniemy przy pomocy DELIXIRUM Coal Tar&Glue. Jest to bezpieczny środek do usuwania tego typu zanieczyszczeń w bezpieczny i łatwy sposób. Środkiem tym możemy działać punktowo (kropla żywicy) np. poprzez nasączenia wacika kosmetycznego i przyłożenia go na kilka minut na miejsce zabrudzenia w celu zmiękczenia brudu. Po tym zabiegu usuwamy środek obficie go spłukując, a jego działanie możemy wzmocnić poprzez użycie pędzelka lub też fibry. Jeśli posiadamy tapicerkę skórzaną idealnym środkiem do jej pielęgnacji będzie DELIXIRUM Leather Cleaner. Środek do czyszczenia skór z zintegrowaną parowniczką która spienia płyn tworząc pianę o idealnej konsystencji do pracy. Czyszczenie i impregnacja skór przy użyciu DELIXIRUM Pearl Impregnate zapewni tapicerce odpowiednie nawilżenie i miękkość oraz zabezpieczy przed brudzeniem się skóry. Bieżąca pielęgnacja skór jest bardzo ważna, bo to dzięki niej będziemy cieszyć się wspaniałym wyglądem naszego wnętrza przez długie lata jak
również zabezpieczymy się przed kosztowną renowacją czy też wymianą zniszczonych czy też popękanych elementów. Bieżąca pielęgnacja, mycie przyczepy nie jest zadaniem łatwym, bo już same rozmiary są wyzwaniem i wymagają odpowiedniego nakładu pracy jak i warunków. Mycie przyczepy czy też kampera wykonywanie cyklicznie powinno być wykonywany w odpowiedni sposób i przy użyciu właściwych środków jak i chemii. Prawidłowe umycie ręczne – najlepiej metodą „na dwa wiadra”, z wykorzystaniem specjalnej – bezpiecznej dla mytych powierzchni rękawicy to najwłaściwszy sposób mycia zarówno przyczep i pojazdów! Konieczny będzie do tego zabiegu DELIXIRUM Rose Shampoo, który dodajemy o odpowiedniej ilość do jednego wiadra z ciepłą wodą, a do drugiego wlewamy po prostu wodę. Rękawicą moczymy w wiadrze z szamponem, a następnie prostymi ruchami myjemy kolejne elementy przyczepy/kampera. Po umyciu danej powierzchni brudną rękawicę płuczemy w wiadrze z wodą, a następnie w wiadrze z szamponem i ponownie myjemy kolejny obszar. Zabrudzona rękawica płukana w osobnym wiadrze nie „przenosi” drobinek piasku, pyłów czy też innych zabrudzeń do wiadra z szamponem dzięki temu nie nanosimy ich ponownie na mytą powierzchnię, ograniczając tym samym możliwość tworzenia drobnych zarysowań na lakierze.
Mycie powinno odbywać się na mokrej powierzchni (warto całą powierzchnię wypłukać wodą przed myciem by usunąć piasek i błoto), dodatkowo wszelki trudnodostępne miejsca jak i wnęki warto „wypędzelkować” wspomagając się DELIXIRUM Amethyst APC w celu usunięcia trudniejszych zabrudzeń. Dokładne opłukanie kampera po myciu i późniejsze osuszenie jest kluczowe by powierzchnia była gotowa na wykonanie jakichkolwiek zabiegów. Ponadto nie dopuścimy do powstania tzw. Water-spotów czyli punktowych osadów wapiennych wytrącających się w wyniku odparowania wody. Niegroźne małe plamki są istnym magnesem dla brudu, a nie usuwane z czasem tworzą „chropowatą” powierzchnię która nie będzie wyglądać właściwie. Dlatego do płukania warto używać wody zdemineralizowanej, a proces osuszania wspomagać preparatami takimi jak DELIXIRUM Azure Ipa. Specjalny ręcznik do osuszania lakierów samochodowych lub dobra fibra będą bardzo pomocne w tym procesie. Tak przygotowany kamper będzie wspaniale wyglądał i cieszył oko nie tylko właściciela,ale ciężką pracę wykonaną w czasie mycia warto „utrwalić” i zabezpieczyć by kolejny mycie było o wiele łatwiejsze. W tym celu warto zaaplikować powłokę ochronną którą można również nakładać na mokrą powierzchnię w postaci DELIXIRUM Quartz Top Coat.
Preparat aplikujemy na fibrę nanosząc go równomiernie na dany obszar. Po odczekaniu ok. 1-2 minut zaaplikowaną powierzchnię polerujemy przy użyciu nowej, suchej fibry do uzyskania połysku bez smug. Delixirum Quartz Top Coat nada powierzchni niebywałej śliskości i sprawi, że usunięcie owadów czy też ptasich odchodów będzie możliwe nawet na myjni bezdotykowej. Dzięki warstwie ochronnej kamper będzie mniej się brudził, a jego mycie będzie dziecinne proste. Preparat potrafi zabezpieczyć powierzchnię nawet do 12 m-cy! Mamy nadzieję, iż wskazówki przedstawione powyżej będą dla Państwa pomocne i pozwolą Wam cieszyć się dłużej z piękna Waszego wymarzonego domu na kółkach przez długie lata!
polski