Porady eksperta cz.4
1 września 2021
Powłoka powłoce nie równa – Czym różnią się produkty na rynku?
28 października 2021

Sealant? Top Coat? – Delixirum Quartz Top Coat

Sealant? Top Coat? Powłoka roczna? – Delixirum Quartz Top Coat

Co to właściwie jest sealant? Sealant to w dosłownym tłumaczeniu uszczelniacz, jednak na potrzeby tego artykułu rozwiniemy bardziej szczegółowo funkcje jakie oferuje. Detailingowy sealant to tak naprawdę powłoka polimerowa nadająca połysk oraz efekt super hydrofobowy. Z punktu widzenia chemicznego w hierarchii powłok ochronnych znajduje się pomiędzy woskami ,a powłokami ceramicznymi. Główną przewagą nad woskiem jest większa trwałość i w przypadku większości preparatów – szybsza aplikacja.

Lepszy od wosku?

Podczas projektowania Delixirum Quartz Top Coat ostrożnie podchodziliśmy do każdej z próbek „pogromcy wosków”. Wszak wosk jest jednym z ulubionych produktów detailerów, o ile nie ulubionym. Zespół projektowy wskazał przy opracowaniu technologii przewagi wosków, z jakimi trzeba się zmierzyć. Są nimi: - Cena - Maskowanie drobnych niedoskonałości na lakierze - Odżywianie i pogłębianie barwy lakieru - Przyjemny zapach
I w każdym z tych aspektów – tradycyjny wosk wygrywa, bezsprzecznie. Cena – Woski zazwyczaj są dużo tańsze, powodem jest proces technologiczny uzyskiwania polimerów. Kolejna przewaga - bezbarwna warstwa polimerowa nie ukryje niedoskonałości. Głębia barw również nie zostanie wydobyta bez udziału substancji oleistych . Na koniec niedoceniany atut wosku – Zapach. Z punktu widzenia osoby nie obcującej na co dzień z samochodami – kwestia zupełnie nieistotna. Detailer natomiast po prostu lubi kiedy wokół upiększanego samochodu unosi się jego ulubiony zapach. Z technicznego punktu widzenia – kompozycje zapachowe „zanieczyszczą” powłokę polimerową, a to jest niedopuszczalne w przypadku produktu mającego spełnić swoje zadania do 12 miesięcy.

Przewaga nad woskami W argumentach „za” preparatami zbliżonymi do Delixirum Quartz Top Coat na pierwszy plan wysuwają się: - Łatwość Aplikacji - Wytrzymałość - Odporność chemiczna na działanie substancji oleistych - Możliwość aplikacji na szkło i plastik Zwolennicy powłok polimerowych doceniają przede wszystkim łatwość i czas aplikacji. Na odtłuszczoną powierzchnie wystarczy nanieść preparat i po chwili dotrzeć mikro fibrą.
Proces technologiczny banalny, a za razem skuteczny. Wytrzymałość takiej metody aplikacji jest lepsza niż w przypadku wosków, przy dużo mniejszym nakładzie pracy. Samo utrzymywanie się na powierzchni również cechuje się dłuższym czasem niż w przypadku wosków. Jest to związane z oleista naturą wosków, które po czasie zostają zmywane przez inne substancje. Polimery natomiast są bardziej odporne na woski czy oleje, dzięki czemu ich „zmycie” z powierzchni następuje po nieco dłuższym czasie. Kolejnym argumentem „za” jest możliwość aplikacji polimerów na szkło czy plastik. To rozwiązanie nie jest tak efektowne jak w przypadku nałożenia powłoki na lakier, jednak po prostu jest taka możliwość. Dla totalnych zapaleńców kolejna informacja – Polimery mogą być stosowane również na gumę. Ta kombinacja jest najmniej trwała, jednak sama możliwość istnieje.
Lakiery i Folie matowe – Rozwiązanie problemu?

Stosunkowo nowe lakiery z matowym wykończeniem oraz folie – były zagwozdkę w przypadku ceramiki, z uwagi na wysoki połysk psujący efekt matowości. Kilku producentów ma w ofercie powłoki do matu, jednak jest to wciąż rynek niszowy. W tym momencie do gry wchodzi Delixirum Quartz Coat – Nie nadaje połysku, lesz zapewnia doskonałe hydro. Efekt i właściwości są dobrane tak, aby oba produkty w harmonii zadowalały zmysły właściciela pojazdu z niebanalnym wykończeniem karoserii. Polecamy !

Kto będzie szczególnie zadowolony z Top Coat’a ? W opinii zaprzyjaźnionych detailerów oraz naszego zespołu projektowego – Delixirum Quartz Top Coat będzie świetnym wyborem dla studiów detailingu jako najwyższej klasy powłoka „po ceramice” (standardowe i sugerowane wykończenie to Indigo Booster) lub alternatywa dla wosku. Natomiast klient detaliczny doceni ją szczególnie wtedy, kiedy zakupi nowy samochód i nie chce wydawać pieniędzy na kosztowne powłoki ceramiczne. W przypadku samochodów prosto z salonu nakładanie wosku owszem zabezpieczy lakier, jednak nie posiada jednego z głównych atrybutów (lub efekt nie jest tak spektakularny jak w samochodach używanych) jakim jest wyciąganie głębi koloru.
Wskazówki dla użytkowników
Po wprowadzeniu i krótkim porównaniu z woskami, należy przybliżyć nieco temat obchodzenia się z polimerami typu Delixirum Quartz Top Coat. Przy samej aplikacji istotne jest dokładne umycie i odtłuszczenie powierzchni (Polecamy Azure IPA – O tym czym różni się od Alkoholu IPA przeczytasz na naszym blogu . Dzięki temu cienki film jaki tworzy preparat łatwiej zwiąże się z powierzchnią a sam efekt utrzyma się dłużej. Nie należy przesadzać z ilością płynu – film ma regularną grubość więc nadmiar po prostu pozostanie na fibrze. Ważnym aspektem jest możliwość warstwowania, jednak z umiarem. Kolejną warstwę powłoki można nakładać już po 30 minutach. Zalecamy maksymalnie 3 warstwy produktu. Optymalnym wyborem dla uzyskania wysokiej trwałości preparatu są dwie warstwy. Po aplikacji należy odczekać minimum 2 godziny przed potencjalnym kontaktem powierzchni z wodą. W tym czasie powłoka powinna związać się z powierzchnią. Potencjalne problemy Z uwagi na znakomitą prostotę aplikacji – nie ma zbyt wielu okazji na popełnienie błędu. Praktycznie jedynym możliwym błędem jest pozostawienie płynu na powierzchni bez docierania. W takim wypadku wystarczy nanieść kolejną warstwę Delixirum Quartz Top Coat i dokładnie dotrzeć.

Top coat na powłokę ceramiczną?
Aby dodatkowo zabezpieczyć powłokę po pierwszej inspekcji (wykonywanej w przypadku powłok ceramicznych Delixirum do 14 dni od nałożenia powłoki) można śmiało sięgnąć po Top Coat’a. Cienki film ochroni twardą powłokę przed pierwszymi czynnikami zewnętrznymi, dodatkowo podbijając efekt hydrofobowy.

Na koniec dnia, liczy się stan konta i efekt
W podsumowaniu warto przybliżyć koszt samego preparatu oraz jego wydajność. Obecnie najmniejsze opakowanie Delixirum Quartz Top Coat to wydatek około 100zł za 250 ml. Dzięki zastosowaniu najwyższej klasy triggerów Guala – możemy precyzyjnie obliczyć na ile pojedynczych ruchów wystarczy opakowanie. Jest to dokładnie 166 oprysków 1,5ml. Średni samochód przy jednej warstwie to około 30-40ml. Tak wiec warstwa kosztuje nas w granicach 15 złotych. Sam czas aplikacji w porównaniu tradycyjnych wosków to również oszczędzone złotówki w naszej kieszeni. Tak więc podsumowując – Istnieje na rynku preparat mający potencjał do zamieszania wokół nasyconego rynku wosków, jednocześnie nie będąc nim. Jego główne atuty do wydajność, trwałość i prostota nakładania. Jak przyjmie się w europejskich studiach detailingu i niezbędnikach kierowców? Mamy nadzieję przekonać się wkrótce.